Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Muratpaşa Belediyesinde Şirket Personellerine Mobbing İddiası

Haberi PaylaşMuratpaşa belediyesinde şirket

Muratpaşa belediyesinde şirket personelleri ;  giriş , çıkış saaatleri , maaşlar , görevlendirmeler ve servis güzergahı dahil bir çok mobbinge maruz kalıyor iddiasında bulunuldu.

Belediyeden atılma korkusu ile kimseye bir şey söyleyemediklerini belirttiler.

Maaş Adaletsizliği

Muratpaşa belediyesinde memurlar 30.000- 35.000  tl arasında maaş alırken şirket personelleri asgari ücreti 11 bin 402 tl maaş aldıklarını , giyim – yol yardım v.s eklemeler yapılarak maaşlarının 14.000- 15.000 bandında olduğunu şirket personelleri ile memurlar arasında 2 katından fazla maaş farkı olduğunu belirttiler.

Mesai Giriş Çıkış Saatleri Farklı 

Memurların bütün devlet kurumlarında olduğu gibi 08:30-17:30 mesai saatleri içinde çalışırken , belediye şirket personelleri 08:00-18:00 saatleri arasında çalışmaya zorlandığını . Hem memurdan 2,5 kat daha az maaş alırken hem de erken gelip , geç çıkıldığını belirttiler.

Servis Güzergahları ve Servisler Bile Farklı 

Belediyede çalışan memurlar ile şirket personellerinin servisleri farklı , memurlar daha lüks servisler ile hizmet verilirken , şirket personelleri ise standart servisler hizmet veriyor . Memurların servisine şirket personelleri alınmıyor. Memurlar ve şirket personellerinde farklı servis araçları kullanılıyor.

Görevlendirme ve Mobbing 

Aynı işi yapan memurlar ile şirket personellerinde görevlendirme adaletsizliği var , memurlar şirket personellerinin şefi ve müdürü olurken , şirket personelleri alt kademede görevlendiriliyor ve yükselme şansları ellerinden alınıyor.

Mimar ve Mühendisler Geçim Sıkıntısı Yaşıyor 

Şirket personeli olarak çalışan 4 yıllık mühendis ve mimarlar , 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin belirlemiş olduğu asgari ücretin altında çalıştırılıyor.

2 yıllık tekniker ile 4 yıllık mühendis maaşı arasında az bir fark bulunuyor . 2 Yıllık tekniker ile 4 Yıllık Mühendis arasında ciddi maaş adaletsizliği söz konusu, Mimar ve mühendislerin memur olma şansları ellerinden alındığı beyan ediliyor.

4 Yıllık Memur Mühendis sosyal haklarla birlikte aylık 40.000 tl ye yakın maaş alırken 4 yıllık şirket personeli mimar ve mühendisler 17.000 lira maaş ile geçinmeye çalışıyor.

Belediyeden atılma korkusu 

Şirket personelleri , belediyede çalışan memurlar tarafından sürekli işten atılma korkusu ile çalıştırıldıkları bu şikayetlerini başkan uysal’a iletmek istediklerinde , belediye başkan yardımları tarafından engellendikleri ve uysal’ın bu durumu bildiğini ancak yıllardır bir çözüm bulmadığını belirttiler.

Belediyenin Sendikası Başkanın Yanında

Şirket personellerinin bağlı olduğu Belediye-İş sendikası , Başkan uysalın yanında yer alıyor. Sendika yetkilileri personelin yanında olması gerekirken başkan uysalın kararlarını uygulamakla görevli noter dairesi görevi görmekte , başka sendikaya geçmek isteyen personeller sendika tarafından disiplin soruşturması ile tehdit ediliyor.

Bahse konu haberimize ilişkin Muratpaşa Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü cevap vermiştir , ilgili yazıyı okumak için tıklayınız.