Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Kepez’de ‘Dombra Anıtı’nın açılışı yapıldı

Haberi Paylaş Kepez Belediyesi

Kepez Belediyesi ile Kazakistan Antalya Başkonsolosluğu işbirliğiyle Yeni Emek Mahalle’deki Jambıl Jabayev Parkı’na, iki ülke arasındaki kardeşliği simgelemesi amacıyla, geleneksel Türk çalgısı, dombranın anıtı dikildi. Ev sahipliğini Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün yaptığı törene Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Araslan, Zhambyl Bölgesi Vali Yardımcısı A. G. Tamabek, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ile çok sayıda davetli katıldı.

‘BU ANIT KARDEŞLİĞİ SİMGELİYOR’

Mini bir dombra konseriyle başlayan törende konuşan Başkan Mesut Kocagöz, Kazakistan Antalya Başkonsolosluğu’nun talebi üzerine, Kepez Belediye Meclisi’nin anıtın bulunduğu parka, Kazak halk şiirinin büyük ustalarından biri olan ve iki asrın ozanı olarak bilinen, aynı zamanda dombra çalmada da usta olan Jambıl Jabayev’in isminin verildiğini anımsattı. Başkan Kocagöz, Türkiye ile Kazakistan arasındaki dostluğu ve kardeşliği simgelemesi amacıyla Jambıl Jabayev Parkı’na, Türk dünyasının ortak çalgısı dombra anıtı dikildiğini söyledi.

KAZAKİSTAN’IN DOMBRA GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Dombra anıtının, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerini ölümsüzleştireceğinin altını çizen Kocagöz, “Kazakistan’da her yıl temmuzun ilk pazar günü Ulusal Dombra Günü olarak kutlanır. Kazakistan Antalya Başkolosluğumuzun yaptırdığı bu dombra anıtının açılışı vesilesiyle Kazak kardeşlerimizin hem Ulusal Dombra Gününü kutluyor hem de ünlü Kazak ozanı ve sözlü gelenek şiirinin ustası Jambıl Jabayev’i saygıyla anıyoruz” dedi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev de konuşmasında şunları söyledi:

“Dombra anıtının açılışı, iki kardeş ülke Kazakistan-Türkiye için, iki kardeş halk için çok anlamlı, tarihi bir olaydır. Bugün kardeşliğimizin, dayanışmamızın coşkusunu yaşıyoruz. Bu coşkuyu yaşamak için bize fırsat veren Kepez Belediye Başkanımıza teşekkür ederim. Dombra, Kazakistan’ın milli bir çalgısıdır. Dombra, milli çalgıdan fazla Türk dünyasının simgesidir. Bugün çok gururluyuz. Bu anıtımız; gelecek nesillere hem örnektir hem de kardeşliğin, dayanışmanın, beraberliğin simgesidir.”

‘ANTALYA’YA ÇOK YAKIŞTI’

Törendeki son konuşmayı yapan Vali Hulusi Şahin de şunları ifade etti:

“Kazak kardeşlerimizle, Türk kültürünün özü, esası olan kardeşlerimizle bir arada olmak çok güzel. Büyük Kazak Ozanı Jambıl Jabayev’in ismini taşıyan parka dikilen dombra anıtı, Antalya’ya çok yakıştı. Bugünler, Milli Dombra günü. Törende verilen konserde çalınan dombranın tınıları, bize ne kadar yakın geldi. Çünkü dombra ve topuz; Anadolu’da bağlama, saz olmuş ve devam etmiş. Bizim kültürümüz bin yılı aşkın süreden beri Orta Asya’dan Adriyatik’e doğru büyük bir yolculuk yapmış. Adriyatik’ten Pasifik’e kadar çok geniş bir coğrafya da karındaşlarını bırakmış ve büyük bir kardeşlik köprüsü oluşmuş.”

YURT ÇADIRINDA SOHBET

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, kurdeleyi kesip örtüyü kaldırarak Jambıl Jabayev Parkı’ndaki dombra anıtının açılışını gerçekleştirdi. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, açılışın anısına Başkan Kocagöz’e ve Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Arslan’a dombra çalgısı hediye etti. Büyükelçi Sapiyev, Vali Şahin’e de Kazakistan’ın geleneksel kıyafeti çapan (kaftan) giydirdi. Protokol üyeleri, park alanına kurulan Parka, geleneksel Kazak yurt çadırına, geçerek, burada bir süre dinlendi.

Kaynak: DHA