Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 1923 fidanı toprakla buluşturdu

Haberi Paylaş Antalya Büyükşehir

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları çerçevesinde 1923 defne ve zeytin fidanını toprakla buluşturdu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “4 yılda diktiğimiz 1 milyon 311 bin 624 ağacımız, oluşturduğumuz ormanlarımız, Cumhuriyetimizin kökleri gibi sağlam, her geçen yıl daha güçlü ve uzun ömürlü olacaktır” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları bünyesinde “100. Yıl Hatıra Ormanı 1923 Fidan Dikim Töreni” gerçekleştirildi. Duraliler ASAT Tesislerinde düzenlenen zeytin ve defne fidan dikim törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, belediye bürokratları çocuklar, gençler ve çok sayıda doğa sever katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını belirterek, “Cumhuriyetimizin kuruluş tarihi olan 1923 fidan ile oluşturacağımız 100. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanı aynı Cumhuriyet gibi gelecek yüzyıllara kök salacak, kentimize ve yurdumuza nefes olacaktır” dedi.

“4 yılda 1 milyon 311 bin 624 ağaç diktik ”

Göreve geldikleri günden bu yana “Çevre ve doğa dostu Antalya” hedefiyle gelecek nesillere daha yeşil, daha yaşanabilir bir çevre bırakma sorumluluğuyla hareket ettiklerini belirten Başkan Muhittin Böcek, “Her bir ağaca gözümüz gibi bakıyoruz. Çünkü biz, daha çevre meselelerinin dünyada konuşulmadığı dönemlerde, 1930 yılında kaldığı Yalova köşkünde bir çınar ağacının dalının kesilmemesi için köşkü yaklaşık 5 metre kaydıran Atatürk’ün izinden yürüyoruz. Bir ağaç dalının bile ne kadar önemli olduğu konusunda bütün dünyaya çevre dersi veren Gazi Mustafa Kemal’in gözünde ağaçlar sadece bugünün değil, yarının da mirasıydı” diye konuştu.

Başkan Böcek, Büyükşehir Belediyesi olarak 4 yılda 1 milyon 311 bin 624 ağaç diktiklerine dikkat çekerek, “Oluşturduğumuz ormanların, Cumhuriyetimizin kökleri gibi sağlam, her geçen yıl daha güçlü ve uzun ömürlü olacaktır” dedi.

“Fark oluşturan projeler”

2021 yılında Manavgat’ta yaşanan Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınının ardından Altın Portakal Hatıra Ormanı oluşturduklarını belirten Başkan Böcek, şöyle konuştu: “Türk Eğitim Derneği, Uluslararası Gıda ve Tarım Konfederasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Ormancılar Derneği ile yaptığımız işbirliği protokolleri ile ağaçlandırma yaptık, kentimize yeşil alanlar kazandırdık. Orman yangınları ile mücadele ettik. Türkiye’de bir şehrin sahip olduğu en büyük zeytin bahçesini koruduk. 26 bin dekar üzerine kurulu ve 22 bin zeytin ağacının bulunduğu Zeytinpark’a sahip çıktık. Cumhuriyetimize sahip çıktığımız gibi vatanımızın toprağına, suyuna, yeşiline, ağacına, zeytinine sahip çıkmaya devam edeceğiz. 4 yılda aldığımız 18 çevre ödülü ile Türkiye’de ilkleri başarmayı, fark ortaya koyan çevre projelerimizle örnek belediye olmayı sürdüreceğiz.”

“Bu ormanı barış ve kardeşliğe adıyoruz”

Çocuklar ve gençlere de seslenen Başkan Böcek, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında da siz çocuklarımız ve gençlerimizle daha aydınlık, daha çağdaş, daha temiz ve daha yaşanabilir bir Türkiye için aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dediği gibi ağacı insan gibi, ormanı toplum gibi değerli görüp barış ve kardeşlik içerisinde yaşayacağız.

Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözünü ilke edinerek çocukların, kadınların, masum insanların öldürüldüğü savaşın biran önce son bulmasını diliyor, bu ormanı aynı zamanda barışa ve kardeşliğe de adıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı Necati Baş, Büyükşehir Belediyesi’yle imzaladıkları protokolle Antalya’da orman yangınları için toplumsal duyarlılığı arttırmak, yangına uyumlu ve duyarlı bir toplum oluşturmak amacıyla ortak çalışmalar yapacaklarını anlattı.

Konuşmaların ardından Başkan Böcek, minik çocuklarla marşlar eşliğinde bayrak salladı.Böcek, daha sonra minik çocuklarla birlikte zeytin ve defne fidanlarını toprakla buluşturdu.