Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
Sosyal Medya

Antalya OSB Koleji’nde mülakat süreci başladı

Haberi Paylaş GS sonuçlarının

GS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin ve velilerin bütün dikkati tercih ve mülakat dönemleri üzerinde toplandı. Antalya’da mesleki ve teknik eğitimin öncülerinden olan Antalya OSB Teknik Koleji’nde de mülakat dönemi başladı. Antalya’nın ilk ve tek tam burslu ve ücretsiz mesleki eğitim koleji olan okulda uygulanan mülakat yöntemiyse Türkiye’de tek. Antalya OSB Başkanı Ali Bahar ve Antalya OSB Teknik Koleji Eğitim Komisyonu Başkanı Mustafa Gizli, yürütülen mülakat sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

SADECE PUANA BAKMIYORUZ

Gelen öğrencileri yalnızca aldıkları sınav puanına göre değerlendirmediklerini belirten Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, sürece ilişkin yaptığı açıklamada; “Sadece puana bakarak değil, gördüğünüz gibi hocalarımızla birlikte aynı zamanda sanayicileri de sürece katarak bu mülakatları gerçekleştiriyoruz. Yani bir nevi sanayici çalıştırmak istediği kişiyi kendisi daha bu yaştayken seçmiş oluyor. Bu şekilde bir düzende öğrenci alımı yapan tek okul biziz diyebiliriz. Bizim için önemli olan çocukların bizim okulumuzu istiyor olması, bizi isteyen öğrencilerin burada olması ki onlar daha şevkle burada okuyorlar ve ondan sonra fabrikalarda yerlerini alıyorlar. Bu çocuklarımız sadece aranan eleman açığını kapatacak ya da kalifiye eleman açığını kapatacak diye bir şey yok. Belki de geleceğin sanayicilerini yetiştiriyoruz burada” ifadelerini kullandı. 

SANAYİDE GELİŞKİN ÜLKELERİN KULLANDIĞI BİR YÖNTEM

Mülakatların nasıl gerçekleştiği ile alakalı konuşan Antalya OSB Teknik Koleji Eğitim Komisyonu Başkanı Mustafa Gizli, “İki aşamalı bir testimiz var. Bunlardan bir tanesi yazılı, bir tanesi sözlü. Bunun amacı öğrencilerimizin mesleki eğitime yatkın olup olmadığının belirlenmesi. Bu testler Almanya gibi teknik konularda çok iyi ülkelerin uyguladığı türde testler. Öğrenciler ilk etapta teknik konulara mı yoksa sosyal konulara mı daha yatkın olduklarının tespit edildiği kapsamlı bir teste sokuldu. Mülakatlara uzman seçici öğretmenlerle birlikte bölge sanayicileri de katıldı. Türkiye’de tek olan bu yöntemle sanayiciler, uzun yıllar boyu edindikleri tecrübeler ışığında öğrencilere sorular sorarak, burada okumayı en çok hak eden öğrencilerin seçilmesine katkı sağladılar” dedi. 

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER